המדריך על משכנתא בריבית פריים

משכנתא בריבית פריים

ריבית הפריים, כשמה כן היא, הריבית המרכזית אותה משלמים הבנקים לבנק ישראל עבור הכסף. הריבית הזו נקבעת ע"י נגיד/ת בנק ישראל על פי קריטריונים פיננסיים. היות והבנקים מחויבים בתשלום ריבית פריים לבנק ישראל ערך הכסף שתוכלו לקבל מהבנקים במקרה של הלוואה יכלול את הריבית בתוספת לריבית נוספת שהבנקים השונים יוסיפו על מנת שיוכלו להרוויח. בדרך החישוב הזו הבנקים ייקחו פחות סיכונים על הכסף שיעניקו בהלוואות ואשראי. במסלול משכנתא מסוג ריבית פריים הכוונה היא למשכנתא בריבית משתנה אלא שבמקרה הזה לא תהיה הצמדה של ההלוואה למדד המחירים לצרכן או לכל מדד אחר אלא רק לריבית הפריים. הבנק/חברת הביטוח יכול להוסיף או להפחית מהמשכנתא ריבית סיכון בהתאם לסיכום שיקבעו יחד בעת מתן ההלוואה.

היתרונות והחסרונות

כמו בכל דבר יש במסלול המשכנתא הזה יתרונות וחסרונות:

  • היתרון הגדול ביותר של מסלול המשכנתא הזה כפי שציינו הוא העובדה שההלוואה לא צמודה למדד ובכך מגינה עליכם באופן משמעותי מאינפלציה ועליית מחירים משמעותית במשק.
  • בנוסף, את הלוואת המשכנתא במסלול ריבית פריים ניתן לפרוע לפני סיום תקופת ההלוואה ללא עמלות מהותיות מפני שהריבית תמיד מעודכנת למצב המשק כך שהבנק לא יכול להפסיד. כך שבמידה ומשתחרר לכם סכום כסף גדול או שתבחרו לעשות מחזור משכנתא תוכלו להחזיר את יתרת ההלוואה ולסגור את המשכנתא בקלות וללא עלויות גבוהות.

במסלולים בריבית קבועה עשויות להיות קנסות /עמלות גבוהות עבור פירעון מוקדם של הלוואה.

  • בכל מקרה שבו יחולו שינויים בשער הריבית הם ישפיעו על גובה ההחזר החודשי המסוים של אותו החודש ולא על הקרהשוואה כספיתן כולה כמו שהיה קורה במקרה של מסלול עם הצמדה למדד שבהם יש השפעה של הריבית על הקרן עצמה.

חיסרון במסלול המשכנתא בריבית פריים הוא השינוי האפשרי פעם בחודש בגובה הריבית וכתוצאה מנה גם בגובה ההחזר החודשי ואי יכולת לצפות את השינוי מראש. למי שמעדיפים הוצאות מדודות וקבועות מסלול כזה פחות יתאים מכיוון של שינוי בריבית הפריים ישפיע מידית על גובה ההחזר החודשי. משום שחישוב הריבית מושפע משקלול שינויים ותחזיות שעושה ומחשב בנק ישראל המשפיעות על כלל המשק חשוב לקחת בחשבון שבמסלול משכנתא בריבית פריים יהיה שינוי בגובה ההחזר החודשי בהתאם לשינויים שיחולו בריבית הפריים. ולכן מומלץ לשלב את מסלול ריבית הפריים במשכנתא כחלק ממסלולים נוספים במטרה להקטין את הסיכונים.

מסלול משכנתא פריים מינוס:

בדיוק כמו מסלול הפריים , קיימים בנקים המאפשרים מסלולי פריים מינוס שבהם הריבית נמוכה יותר מריבית הפריים. אך גם במקרים כאלה חשוב לקחת בחשבון שהלוואת משכנתא מיועדת לפרק זמן ארוך ושיעורי הריבית עשויים להשתנות בקביעות ובמקרים שבהם ריבית הפריים עולה גם המשכנתא בריבית הפריים מינוס האטרקטיבית תעלה ותייקר את העלות הכוללת של הלוואת המשכנתא.

ריבית הפריים הנוכחית המעודכנת:

משכנתא לטובת דירה - משכנתא בריבית פריים

מסלול משכנתא בריבית פריים עומד על 1.6% כבר מספר שנים וממשיך להישאר נמוך. טווחי הריביות בבנקים המחושבים בנוסף לריבית הפריים מצויות בטווח בין 0.7% ל 1.5%.

מחשבון לריבית פריים- לקוח מאתר משכנתא גורו

https://mashkantaguru.co.il/calculator-mortgage-prime-rate/

איך תדעו להעריך את ההתאמה של מסלול ריבית הפריים למציאות הכלכלית שלכם?

כשם שאין לאף גוף או אדם יכולת לנבא את המציאות הכלכלית במשק מראש כך גם לכם כנראה לא תהיה האפשרות לדעת מה המציאות הכלכלית במשק והמציאות האישית שלכם תהיה בעוד מספר שנים מהיום. ומכיוון שהמציאות הכלכלית והבנקאית במשק משתנות כל הזמן והתחרות בין הבנקים וחברות הביטוח על כל לקוח ולקוח עולה בהתמדה, כך ההצעות שהם מציעים לנוטלי הלוואות המשכנתא משתנות ובמרבית המקרים לטובת הצרכנים.

מעקב אחרי השינויים בתחום הזה זו עבודה במשרה מלאה ולרובכם לא יהיה את הפנאי , הסבלנות או א הרצון לעסוק בזה כל הזמן. ולכן בין היתר מהסיבה הזו מאוד חשוב שתיעזרו במומחה /יועץ שילווה אתכם לפני פגישות בבנקים השונים כדי לדעת מראש למה לצפות ואיך להתנהל, וגם להיות מסוגלים להשוות את ההצעות זו לזו כדי לבחור בהסדר הטוב ביותר עבורכם.

גם לאחר חתימה על הסדר עבודתו של היועץ/המומחה לא מסתיימת- להיפך צפו להיות מעודכנים בהצעות שיכולות להיטיב אתכם ואפשרויות לעבור בין מסלולים במטרה לחסוך כסף ולשחק עם האפשרויות השונות שהשוק והחברות מציעות.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן